Pielęgnacja biustonoszy

Podstawowe zasady pielęgnacji biustonoszy

1

Zanim zaczniemy nosić stanik, upierzmy go. W materiałach jest pewna ilość chemikaliów, które pozostały w nim z procesu produkcji, m.in. preparaty lekko usztywniające materiał, które mogą powodować podrażnienia skóry.

Biustonosze pierzemy z zasady ręcznie, w wodzie o temperaturze maksymalnie 40°C. Nie wolno przy tym używać płynów do płukania, które niszczą elastyczne części biustonosza, powodując utratę elastyczności oraz szarzenie.

2

Jeśli już decydujemy się na wypranie biustonosza w pralce trzeba go zapiąć, a następnie włożyć do małej poszewki lub do specjalnego siatkowego woreczka do prania bielizny i zapiąć poszewkę (woreczek). Unikniemy w ten sposób niebezpieczeństwa uszkodzenia bielizny, oderwania elementów ozdobnych jak kokardki, koraliki etc. oraz pozaciągania innych znajdujących się w pralce ubrań przez haftki biustonosza. Tak, jak przy praniu ręcznym – temperatura prania nie powinna przekraczać 40°C, nie wolno też stosować płynu do płukania. Ciemną bieliznę pierzemy z ciemną, a jasną – z białymi kolorami. Ważna jest również segregacja ze względu na rodzaje tkanin.

3

Miseczki usztywniane gąbką dobrze jest po praniu, przed rozwieszeniem do suszenia, lekko naciągnąć, by się nie skurczyły.

4

Suszenie bielizny

Pod żadnym pozorem nie wolno suszyć jej w suszarce – mogłoby to uszkodzić włókna, oderwać kokardki czy koraliki, a nawet porozrywać delikatny materiał. Nadmiar wody można delikatnie wycisnąć – postępuj tak samo, jak w przypadku wełnianych swetrów. Wyprany biustonosz powinno się położyć na ręczniku umieszczonym na płaskiej powierzchni, miseczkami do góry. Dzięki temu ramiączka się nie rozciągną, a miski nie zniekształcą.